Polskie forum Genesis

Forum fanów grupy Genesis
Teraz jest Wt lip 16, 2019 12:24 pm

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 12:13 pm 
Lamia
Lamia

Chodzi o czywiście o koncerty Genesis w naszym kraju w 1998 i 2007 roku. W sumie trudno porównywać, bo grały dwa niemal zupełnie inne składy (choć TRZON był taki sam). Ale spróbować można. Ja swój głos stawiam na Spodek, choć, jak pisałem, chorzowski koncert bardzo mi się podobał. Ale...
Niezwykle wysoko oceniam CAS, wyżej niż WCD, to w ogóle pierwsza piątka moich ulubionych płyt Genesis. Cieszyłem się, że po tak znakomitym albumie zespół przyjechał do Polski. Koncert w Spodku był dla mnie potwierdzeniem klasy tej płyty i tego składu. Ray Wilson od razu zdobył moją sympatię. Było oczywiście bardziej kameralnie (i SUCHO). Scenografia, bardzo ograniczona, nadawała temu koncertowi dosyć intymnego charakteru. Brakowało mi wprawdzie na scenie Daryla, ale Phila już nie :D Zespół jak gdyby zaczynał od nowa, musiał udowodnić swoją klasę, bez swej największej gwiazdy (w sensie medialnym). I, moim zdaniem, znakomicie się obronił. Choć bis był cienki :(
Reasumując: koncert z Rayem był dla mnie większym przeżyciem, ten z Philem - lepszym show.

Przypomnę set listę tamtego koncertu:
No Son Of Mine/Land Of Confusion/The Lamb Lies Down On Broadway/Calling All Stations/Alien Afternoon/Carpet Crawlers/There Must Be Some Other Way/Domino/Shipwrecked/Firth Of Fifth (Instrumental)/Congo/Home By The Sea/acustic set:Dancing With The Moonlit Knight-Follow You Follow Me-Lover's Leap/Mama/The Dividing Line/Invisible Touch/Turn It On Again///Throwing It All Away/I Can't Dance

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 5:15 pm 
Lurker
Lurker

Ja nie byłem na koncertach, ale z wideo umieszczonych w necie wybieram chorzowski koncert.

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 8:51 pm 
Slipperman
Slipperman

Ja uważam, ze tych dwóch koncerów nie można porównywać z kilku powodów:
1) po co? każdy był oddzielnym wielkim przeżyciem wywołującym najróżniejsze emocje. Ale nawet takie same emocje przeżywa się inaczej będąc o 9 lat starszym.
2) koncert w Spodku był promocją płyty CAS z Rayem Wilsonem. Oprawa sceniczna była niskobudżetowa i raczej skromna, to był test akceptacji Raya. Test zdany znakomicie. Wilson się wypromował i zyskał nowych fanów, muzyka Genesis zresztą także. Natomiast Genesis anno 2007 to odpowiedż na pytanie czy są tu fani Genesis? Byli i są, mają się świetnie i stawili się tłumnie - prawie trzy pokolenia fanów! W nagrodę otrzymali tort z najlepszych kawałków 30 letniej twórczości, podany w dodatku w wykwintnej, bogato zdobionej zastawie i pod prysznicem!
3) W Spodku ściskało mnie w gardle gdy Ray śpiewał "If That's what you need, I'll be The River, I'll Be The Mountain..." Na Stadionie to było moje ukochane "Ripples",
4) W Spodku skakałem przy "There Must Be Some Other Way", na Stadionie rzadko kiedy nie skakałem...
5) Każdy z tych koncertów będę pamiętał przez dłuuuugie lata i niezamierzam ich porównywać. Kogo bardziej kochasz tatusia czy mamusię? Tu nie muszę wybierać, byłem tym szczęściarzem, który był na obu koncertach. Każdy z nich był inny, każdy wielki, każdy niezapomniany.

Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 12:24 am 
Slipperman
Slipperman

To rzeczywiscie zupelnie co innego.
Za bardzo lubie Phila zeby powiedziec cokolwiek na nie odnosnie koncertu na slaskim. Bylo bosko. A dla osób które nie były powiem ze sprawdzalem wszystkie utwory i nie bylo na zadnym playbacku ani polplaybacku.
Natomiast spodek to inne Genesis, inna atmosfera.
Cos jak porównanie wakacji na ibizie i wyjazdu do koluszek.
Dwie inne bajki.
No i Phil :D Bez porównania.

Tytuł:
PostNapisane: So lip 28, 2007 12:12 pm 
Slipperman
Slipperman

Ja w Spodku nie byłem - koncert był transmitowany w TV i szkoda było kasy na to, aby iść. Tym bardziej, że bez Phila to nie to.
Ale koncert z Chorzowa był moim zdaniem rewelacyjny. Gdyby nie pogoda, byłoby jeszcze lepiej.
Zdecydowanie koncert z Chorzowa był lepszy.
Powody:
- Nie było kaleczenia solówek przez przygodnie poznanego gitarzystę z The Corrs (Anthony Drennen, czy jak mu tam. Do The Corrs wystarcza, ale do Genesis nie bardzo). Przykładem mogło być chociażby solo z "Firth of Fifth". Tylko Daryl Stuermer i Steve Hackett potrafią zagrać tą solówkę jak należy.
- Partie perkusyjne zagrane znakomicie, bez wiernego kopiowania nie wnoszącego nic (tak było w Katowicach - wszystkie brzmienia perkusji sztywno odtworzone, jakby bębniarz usiłował kopiować 1:1 swych poprzedników nic do gry nie wnosząc)
- Zapowiedzi pełne poczucia humoru
- O wiele lepsza oprawa sceniczna

Pozdrawiam

Strefa czasowa: UTC [ DST ]