Polskie forum Genesis

Forum fanów grupy Genesis
Teraz jest Wt paź 16, 2018 4:30 pm

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 31, 2005 5:46 pm 
A Flower?
A Flower?

Kalynda napisał(a):
zdaje mi sie ze Emerson konczyl jakas szkole muzyczna,z reszta wszystko jedno

Przecież to nawet sam Emerson powiedział że to fakt znany ale nieprawdziwy. Dodał też że pobierał lekcje muzyki raz w tygodniu przez pół godziny.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 1:01 pm 
Slipperman
Slipperman

Wieslaw Weiss w "Rock Encyklopedia" nazywa Emersona starannie wyksztalconym pianista... Z resza wszysko jedno,jesl Emerson bez wyksztalcenia gra jak gra,to musi byc geniuszem...

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 2:23 pm 
Squonk
Squonk

Kalynda napisał(a):
Wieslaw Weiss w "Rock Encyklopedia" nazywa Emersona starannie wyksztalconym pianista... Z resza wszysko jedno,jesl Emerson bez wyksztalcenia gra jak gra,to musi byc geniuszem...

Pracowitym rzemieślnikiem :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 2:53 pm 
Slipperman
Slipperman

Snow Goose napisał(a):
Kalynda napisał(a):

Pracowitym rzemieślnikiem :)

No to jak,podasz przyklady zespolow grajycych rocka progresywnego inspirowanego muzyka klasyczna? Ja znam oprocz ELP tylko Sky,Ekseption,Curved Air.....

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 3:04 pm 
Squonk
Squonk

Kalynda napisał(a):
No to jak,podasz przyklady zespolow grajycych rocka progresywnego inspirowanego muzyka klasyczna? Ja znam oprocz ELP tylko Sky,Ekseption,Curved Air.....

Jestem pewien, że wysłałem tego posta...Ale trudno, raz jeszcze.

Otóż, rzecz jasna na prowadznie wysuwa się w tej konkurencji holenderska trójca: Focus (druga i trzecia płyta), Trace i Ekseption właśnie. Do tego dochodzą solowe dokonania Ricka van der Lindena i Thijsa Van Leera. Nie nalezy zapominać o klasycznych już dokonaniach Jona Lorda z poczatku jego kariery solowej - mowa o Gemini Suite i Sarabande. Także ostatnie albumy utrzymane są mocno w konwencji klasycznej, oczywiście z progresywnymi naleciałościami. Jan Akkerman swego czasu także nagrał kilka płyt z czysto-klasyczno-artrockową muzyką (Tabernakel, Profile). Curved Air było raczej związane z folkiem niż muzyką klasyczną. A w tym nurcie warto posłuchać The Strawbs, szczególnie takiego Hero and Heroine a także wcześniejszych płyt - równie miłych dla ucha. Grupa Can także momentami inspirowała się standardami muzyki klasycznej i prezentowała je w dość...osobliwy sposób. Dość rzadkim zjawiskiem jest grupa Gracious, której dokonania również warto poznać ze względu na charakterystyczne ujęcie mniej znanych melodii klasycznych.

Tyle po pobieżnym przejrzeniu półek...Jak tylko sobie coś przypomnę (a na pewno o czymś zapomniałem), na pewno napiszę.

Zdrówko

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 4:09 pm 
Moonlit Knight
Moonlit Knight

Kalynda napisał(a):

Vanilla Fudge, The Nice, Procol Harum, Focus, Moody Blues, Yes, King Crimson,
VdGG, Gentle Giant, Soft Machine, Gong... to te bardziej znane.

Mniej znane:
The Egg, National Health, Dave Allen, Gilgamesh, Refugee i pewnie jeszcze troche, ale tak krok po kroku mozna dojsc do tego, ze Abba tez czerpala z muzyki klasycznej /z prog Abba, niewiele miala wspolnego/.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 4:25 pm 
BW Admin

No, ale ja mysle ze kolegom chodzilo o bezposrednie nawiazania, Gong na ten przyklad, no powiedzmy gdyby bach palil fajeczke z zielem to moze by mu takie wychodzilo :-D No, a Abba to wcale nie jest zly zespol progowy :grin: , dzisiaj kto wie czy nie bardziej progresywny, niz kilka tak zwanych zespolow neoproga.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 4:57 pm 
darkrael napisał(a):
No, ale ja mysle ze kolegom chodzilo o bezposrednie nawiazania, Gong na ten przyklad, no powiedzmy gdyby bach palil fajeczke z zielem to moze by mu takie wychodzilo :-D No, a Abba to wcale nie jest zly zespol progowy :grin: , dzisiaj kto wie czy nie bardziej progresywny, niz kilka tak zwanych zespolow neoproga.

no wlasnie, problem w tym gdzie ta bezposredniosc sie konczy, a zaczyna 'posredniosc'? Mozna pewnie sie doszukac wplywow u wszystkich i u nikogo.
Wlasciwie, to ci z Europy wszyscy nawiazuja, bo maja to we krwi.
Trzeba poprosic muzykologa o odpowiedz.

A Abba to generalnie dobra muzyka rozrywkowa/popowa, czy jak ja tam zwac.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 4:58 pm 
Moonlit Knight
Moonlit Knight

sorry, zapomnialem.

H.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 6:41 pm 
Giant Hogweed
Giant Hogweed

Hogweed znowu zakwitł :-D

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 01, 2005 7:41 pm 
Squonk
Squonk

Hogweed napisał(a):
Kalynda napisał(a):

Vanilla Fudge, The Nice, Procol Harum, Focus, Moody Blues, Yes, King Crimson,
VdGG, Gentle Giant, Soft Machine, Gong... to te bardziej znane.

Mniej znane:
The Egg, National Health, Dave Allen, Gilgamesh, Refugee i pewnie jeszcze troche, ale tak krok po kroku mozna dojsc do tego, ze Abba tez czerpala z muzyki klasycznej /z prog Abba, niewiele miala wspolnego/.

National Health...Chyba nie bardzo :) A i trzeba odróżnić muzykę z orkiestrą symfoniczą i o brzmieniu czysto symfonicznym (lub częściowo) od muzyki ściśle nawiązującej do klasyki (inne interpretacje standardów, częste zastosowania harmonii epoki baroku, renesansu itd.). A Nice uznałem za oczywiste skoro mowa o Emersonie ;) Wydaje mi się, że koledze chodziło o inny rodzaj inspiracji klasyką (skoro wymienił takie Ekseption). W Gentle Giant, Gongu, a tymbardziej Yes, też nie doszukałem się... Choć fakt faktem, że rzeczywiście niektóre kompozycje tych zespołów nawiązują konstrukcją do klasyki. W końcu Genesis też, choć tak jak w większości zespołów w.w. nie ma w tej muzyce nawiązań bezpośrednich, które to stosowały zespoły wymienione przeze mnie wyżej :) A w Trace czy Focus, Ekseption słychać owe związki znacznie wyraźniej - z resztą nie nie mogłoby nie być, skoro ich główni muzycy kończyli konserwatoria muzyczne np. na wydziale muzyki klasycznej/organów.

Zdrówko :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2005 8:54 am 
A Flower?
A Flower?

Kalynda napisał(a):
Wieslaw Weiss w "Rock Encyklopedia" nazywa Emersona starannie wyksztalconym pianista.....

I Ty mu wierzysz? :o

Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2005 12:40 pm 
Squonk
Squonk

Dark Sailor napisał(a):
Kalynda napisał(a):
Wieslaw Weiss w "Rock Encyklopedia" nazywa Emersona starannie wyksztalconym pianista.....

Hm, pana Weissa szanuję, ale niekoniecznie lubię. Śmiem jednak podsumować cały bajzel w ten sposób: Emerson to bardzo dobry rzemieślnik, któremu nie są obce szalone improwizacje czy harmonie klasyczne i jazzowe. Tak wiele w jednym niewielu potrafi, więc nie należy mu odejmować talentu i muzykalności. Ale co miałem napisać, to napisałem - są w tym gatunku bardziej interesujący i inspirujący muzycy.

Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2005 12:57 pm 
Slipperman
Slipperman

Dark Sailor napisał(a):
Kalynda napisał(a):

A nie powinienem wierzyc? Sa po temu jakies powody?

Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2005 12:59 pm 
Slipperman
Slipperman

Snow Goose napisał(a):
Dark Sailor napisał(a):
Kalynda napisał(a):

Hm, pana Weissa szanuję, ale niekoniecznie lubię. Śmiem jednak podsumować cały bajzel w ten sposób: Emerson to bardzo dobry rzemieślnik, któremu nie są obce szalone improwizacje czy harmonie klasyczne i jazzowe. Tak wiele w jednym niewielu potrafi, więc nie należy mu odejmować talentu i muzykalności. Ale co miałem napisać, to napisałem - są w tym gatunku bardziej interesujący i inspirujący muzycy.

Prosze o wymienienie bardziej interesujacych i inspirujacych muzykow(klawiszowcow)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]